
Na otázku, ktorá masáž je najlepšia, neexistuje jednoznačná odpoveď. Opýtajte sa 100 ľudí a dostanete 100 rôznych odpovedí. Zaujíma ma však práve tá vaša odpoveď. Na konci článku nájdete formulár a ako odmenu za jeho vyplnenie môžete mať 15 minút k masáži navyše. Stačí sa objednať na 0908 984 368.
Najrozšírenejšia (a pravdepodobne aj najznámejšia) je v našich končinách klasická relaxačná masáž, pri ktorej sa môže okrem intímnych partií masírovať celé telo. Najčastejšie však klienti využívajú čiastkovú masáž – masáž chrbta. Nečudo, veď zvykne aj najviac bolieť… Ako je to však v porovnaní s ostatnými druhmi masáže? Poďme si posvietiť na niektoré z nich.
Klasická masáž
Kto by ju nepoznal? Masér s použitím masážneho oleja alebo emulzie vykonáva masážne hmaty, ktorými postupne uvoľní svalstvo zvolenej časti tela. Hmaty zväčša idú do hĺbky masírovaného tkaniva. Po takejto masáži môžete pociťovať niekoľko dní svalovku. Niekoľko hodín po masáži by ste nemali vykonávať namáhavú fyzickú činnosť (mohlo by vás „seknúť“).
Mäkké a myofasciálne techniky
Tieto techniky sa robia bez použitia oleja, čo umožňuje masérovi ísť ešte viac do hĺbky masírovaného tkaniva. Účinne uvoľnia stuhnuté svalstvo, môžu však byť pociťované ako bolestivé. Okrem svalového tkaniva sa uvoľnia aj fascie, ktoré tvoria vysoko komplexnú a štruktúrovanú sieť, ktorá prepája telo do jedného celku. Fascie sú za normálnych okolností pružné, kĺžu po okolitých štruktúrach, sú odolné proti ťahu a podporujú regeneráciu. V prípade, že fascie nie sú dostatočne hydratované (hlavne pestrým pohybom), prilepia sa k svalom či kostiam a môžeme pociťovať obmedzený rozsah pohybu, stuhnutosť či bolesť, obzvlášť pri myofasciálnych technikách. Odmenou za bolesť pri myofasciálnych technikách je však výrazne prekrvené tkanivo a zníženie bolestivosti.
Dornova metóda
Možno to niektorí poznáte – ortopéd zistí, že máte jednu nohu „kratšiu“ a predpíše vám podpätienku na vyrovnanie chôdze. Ako je to však v skutočnosti? Štúdie ukazujú, že len určité malé percento „kratších“ nôh je skutočne kratších (spôsobených kratšími kosťami na jednej nohe). Vo väčšine prípadov ide o posun hlavice v bedrovom kĺbe, čo následne spôsobuje vychýlenie panvy a „diagnózu“ „kratšia noha“. Pomocou Dornovej metódy môžeme toto vychýlenie vyrovnať, rovnako tak aj posun stavcov do správnej polohy pri ich prípadnom vybočení. Nejde o chiropraktické techniky, ktorých sa mnoho ľudí stráni, ale o jemnú manipuláciu s kĺbmi a stavcami v spolupráci s klientom.
Breussova masáž
Pri Breussovej masáži sa masíruje len oblasť okolo chrbtice. Táto masáž je skvelým doplnkom Dornovej metódy. Používa sa pri nej ľubovníkový olej, ktorý sa vtiera do oblasti okolo chrbtice a vynikajúco regeneruje platničky. Masážou a pôsobením oleja dochádza k lepšiemu okysličeniu tkanív platničiek, odplavovaniu škodlivín krvou a stimulácii nervových vlákien, ktoré vedú z chrbtice. Celá chrbtica sa tak ľahšie regeneruje.Túto masáž by sme mohli nazvať aj „energetická“, pretože masér pri nej pracuje s univerzálnou energiou, ktorú sprostredkováva klientovi.
Indická antistresová masáž hlavy
Z tejto masáže pôjdete domov strapatí :). Masíruje sa v sede cez oblečenie bez použitia oleja a okrem hlavy (vrátane vlasovej časti) sa masírujú aj ramená a krk. Viem si predstaviť túto masáž ako perfektný doplnok na uvoľnenie od stresu počas pracovnej doby (niektorí osvietení zamestnávatelia ponúkajú svojim zamestnancom takýto benefit…).
Lymfatická manuálna masáž
Pomalá, jemná masáž, podobná hladkaniu. Avšak s veľkým účinkom na lymfatický systém. Ľudia ju zvyčajne nevyhľadávajú, kým nemajú problém s lymfatickým systémom (napr. lymfedém alebo lipedém), čo sa prejavuje opuchmi určitých častí tela, prípadne celulitídou. Potrebu lymfomasáže môžete pozorovať aj napr. ráno po zobudení, keď sa vaše očné viečka „strácajú“ pod opuchnutým okolitým tkanivom, alebo po dlhšom státí na mieste, keď sú vaše nohy ťažké a máte opuchnuté členky. Lymfatická masáž podporuje pohyb lymfy, a tým sa urýchľuje čistenie organizmu od odpadných látok. Aj keď netrpíte poruchou lymfatického systému, môžete oceniť jej účinok v podobe prečistenia organizmu od toxínov, prípadne rýchleho „zhodenia“ pár centimetrov z objemu tela.
Shiatsu
Keď sa povie shiatsu, príde reč aj na meridiány – energetické dráhy v tele. Naše telo nie je len súhrn tkanív a orgánov. Nato, aby fungovalo správne, potrebuje životnú energiu. Tá „tečie“ práve v meridiánoch. Keď sa jej tok z rôznych príčin zahradí, vznikajú rôzne blokády, prejavujúce sa nielen bolesťou pohybového systému, ale aj zdravotnými problémami v tele – napr. migrény, upchatý nos, problémy so žlčníkom či žalúdkom, cukrovka, časté zápaly orgánov, problémy s očami, ťažkosti s dýchaním, … Každá z týchto nerovnováh má aj svoje psychospirituálne prejavy – ťažko sa rohodujeme, sme príliš výbušní, lipneme na niečom / niekom, sme neusporiadaní alebo naopak príliš rigidní, príliš podliehame smútku alebo depresii, … Japonci už dávno objavili (vymysleli?) techniku – shiatsu, ktorá dokáže vyrovnať tok energie a pomôcť tak telu začať sa uzdravovať. Využíva na to akupunktúrne body, ktoré sa však nestimulujú ihličkami ako pri akupunktúre, ale dotykom dlaní, tlakom prsta, lakťa alebo chodidiel. Okrem toho, že sa pri shiatsu pôsobí na akupunktúrne body, využívajú sa pri ňom aj techniky ako naťahovanie, hnietenie, vibrovanie, potriasanie, pričom sa nestimulujú len akupunktúrne body, ale celé meridiánové dráhy.
Okrem týchto druhov masáží existujú mnohé ďalšie (napr. thajská masáž, masáž lávovými kameňmi, tantrická masáž, masáž Lomi-Lomi, reflexná masáž, maderoterapia, …), ktorým sa však dnes venovať nebudem.
Ktorá masáž je najlepšia pre vás?
Zaujíma ma, ktorú masáž máte najradšej vy. Vyplňte formulár nižšie a ako odmenu za váš názor môžete mať 15 minút k masáži navyše. Stačí sa objednať na 0908 984 368.